Arhitektura i ..., Putovanja, Umjetnost

PARIZ

PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ
PARIZ

Vratila sam dug najmlađem sinu.

Barem dijelom. I to ne bilo kojim, već onim francuskim.

Bio je premali kada smo dvojicu starijih vodili na putovanja u London, Pariz, Rim… Bio je tako mali, no dobro je zapamtio te nepravde. Napose putovanje u Pariz koje je uključivalo i izlet u Disneyland. U koji su mu braća, visine iznad 110 cm, sretno pošla, dok je on sa svojih devedesetak centimetara ostao u Zagrebu s bakom i djedom.

Tešku traumu to je prouzročilo. I pamtilo se. Donedavno, kada smo on i ja napokon pošli za Pariz. I u Disneyland, dakako, u kojem smo proveli cijelo jedno prijepodne.

U Parizu sam bila puno puta. Baš puno puta, no nijedan mi posjet tom čarobnom gradu nije bio lijep kao ovaj proveden s njim. Kako mu je to bio prvi kontakt s Parizom valjalo je isplanirati skroz drugačiji boravak, tijekom kojeg ga je valjalo upoznati sa svim ključnim znamenitostima. Što uistinu predstavlja problem – iz mora lijepoga i važnoga izlučiti ono najvažnije. Upoznao je tako i grad prepun zaljubljenih parova u kojem se osvješćuju bujajuće ili gaseće emocije i u koji će se sigurno uskoro vratiti s društvom koje mu srce odabere. Upoznao je Pariz čija energija budi i poziva na akciju.

Pa smo se tako i mi brodom vozili Seineom, kupljenom tjednom kartom pokrili smo sve vožnje javnim prijevozom – autobusima, metroom i RER vlakovima – i jurili smo tim Gradom poput dviju ptica trkačica. Bi-biiip… Dvadesetak kilometara pješačenja dnevno u četiri nas je dana pronijelo kroz toliko lijepoga, da smo se od šoka prouzročenog povratkom u Zagreb trijeznili danima.

Ophodali smo sve kvartove, obišli crkve, muzeje, galerije i zaklade te dva popodneva i večeri proveli u Louvreu i u Musee d’Orsayu. Malo je to vremena pa je unutar te dvije muzejske institucije mladi Zagrepčanin obišao ono što ga je najviše zanimalo – u Orsayu sve izloženo, a u Louvreu antiku, egipatsku zbirku, francusko slikarstvo… I ustakljenu Mona Lisu, naravno.

– Pa, i nije mi baš nešto ta teta uživo… Nit zgodna, nit seksi… A i smješka se onako… Dobro ta zna što je zasrala…

– Ahahahaaaa…

Nit drugo renesansno i barokno slikarstvo nije prošlo bez ocjena, napose dio s katoličkim svecima i dokazima njihovih martirija. Strijele svetog Sebastijana, kotač svete Katarine i neke sjekire u glavama drugih mučenika polučile su nepokolebljiv zaključak – Ne isplati se postati svecem, čini mi se…

Muzej Orsay posebno je oduševio studenta medicine, a pred pozadinom golemog sata jednog od kupolama zaključenih pročeljnih rizalita građevine negdašnjeg željezničkog kolodvora načinjene su neke od najljepših fotografija putovanja. Čudesan interijer pretapajućih izložbenih prostora Gaetane Aulenti i četrdeset godina od zaključenja nevjerojatne adaptacije izaziva zastoj daha. Trenutno postavljena izložba suvremenog figurativnog kiparstva L’Addition nestašnog dvojca Elmgreen & Dragset dokazuje kako se promišljena i kvalitetna, čak kada je dijelom i naopako postavljena, suvremena umjetnost uspjelo stapa s najpoznatijim povijesnim umjetničkim eksponatima. Njihova Skakaonica postavljena po sredini glavne dvorane kao da je oduvijek uz Carpeauxove skulpturalne i reljefne grupe s kraja 80-ih godina 19. stoljeća, s kojima se tako prirodno sljubila. Uz preduvjet proporcionalne promišljenosti i kvalitete, suvremeno se uspješno stapa s tradicionalnim, naglašava ga i ističe u njegovim vrijednostima. Dobro je uvijek dobro i lijepo je uvijek lijepo. Ljepota novog ne ugrožava onu starog, a dokazano vrijedi i obrnuto.

– Mufić! – Usklikom je popraćen Courbetovo Podrijetlo svijeta iz 1866. godine, a Maillolove Nimfe iz 1921. ispravno su smještene ondje gdje sam bila sigurna da ih primijetio nije – Ove su golaćice virile i iz živice onih vrtova kompliciranog imena uz Louvre!

Katne galerije su optrčane, Rodinove skulpture prepoznate – S ovim su nas u gimnaziji tlačili… – a činjenica da se na strani nasuprot Rodinovoj ustoličila Meštrovićeva Majka, izazvala je neizmjerno grupno veselje – Vidi je! Nedavno je s tom velikom glavom bila u Zagrebu!

– Ahahhahahhahaaa… Ima njih više, ali jesi li svjestan kakva joj je pozicija dodijeljena?!? Upravo NJOME počinje niz velikana 20. stoljeća – Maillol, Bourdelle…

– Ok, Ok… I Gargamel je tu sigurno njegdje…

– Ozbiljno! Ne zezam se, odavna mu je tu bilo mjesto, Meštar je čudo svjetskih razmjera…

– Ok, razumijem ja tebe… A znaš li ti pod kojim imenom Joško nosi baku u kontaktima mobitela?

– Pod kojim?

– Majka moje majke!

– Ahhahhhhahaaa… Kakve to sad veze ima?

– Same majke! Samo to… Ova me podsjetila…

– Ajme, majko!

– Eto! I opet majka…

Njegovu majku ponovno je očarala nestašna Puechova Aurora/Zora iz 1900., čije lice ju svakog puta neodoljivo podsjeti na lišca njezinih sinova kada, kao i tijekom ovog obilaska muzeja, smisle štogod nepriličnog. Što se, zapravo, događa često. Naposljetku je pogled na Daumierove portretne karikature izazvao jasni zaključak obilaska Orsaya – Ružni ljudi, ti francuski muškarci…

Uz povijesne dijelove Montmartrea te okoliša Pantheona i suvremena arhitektura Franka Gehryja za Fondation Louis Vuitton silno se dojmila jednog hrvatskog mladića, a majku je unutar nje usrećila i velika izložba Pop-Arta – Pop Forever s brojnim izlošcima Toma Wesselmanna &… Pritom je fotografija jednog od eksponata završila i na pozadini njezina fejsbučnog profila. Da, da…

Studentu su se svidjele i bezbrojne “Đejmsbondovske” leće pročelja sklopa Institut du Monde Arabe arhitekta Jeana Nouvela, no, kao i majku mu znatno ranije, posebno ga se dojmio Musee du quai Branly – Jacques Chirac, istog autora. Ondje se čovjek – i žena, dakako – i u Parizu izgube u nekom drugom Svemiru. U kojem je sve na svom mjestu, kako u Zagrebu, nažalost, već odavna nije. Požarom uništen Le Ducov središnji toranj katedrale Notre Dame pri samom je dovršetku petogodišnje rekonstrukcije. Kako je i obećano. Parižani ne poznaju onu našu “obećanje – ludom radovanje”. Parižani se raduju jer imaju i čemu. Grad im je čist, uređen, održavan i dostojanstven.

U za potrebe Pinaultove kolekcije divno adaptiranoj zgradi negdašnje Burze/Bourse de Commerce izložba je Arte Povera, a slučajno smo se pri šetnji ka Garnierovoj Operi našli i uz ogradu Napoleonove crkve La Madeleine. Baš u trenu postavljanja obavijesti o večernjem gudačkom koncertu Vivaldija i Schuberta. Akustiku te dvorane s posebno mu milom Vivaldijevom Zimom mladić koji je odavno premašio 101 centimetar pamtit će doživotno, sigurna sam. Kao što sam sigurna i da se za tog putovanja sve urotilo u naumu da se kroz četiri najljepša moguća pariška dana i večeri vrati jedan veliki dug. Na tomu sam neizmjerno zahvalna.

Iz te zahvalnosti nastao je i ovaj tekst.

Osoban i svoj, jer je, naravno, moj.

Podijeli: